Interreg CE- ACCESSMILE
Naziv projekta: ACCESSMILE – Improving ACCESSibility of last mile connections of rural and peripheral regions to main TEN-T nodes in Central Europe through ICT
Akronim: ACCESSMILE
Program: Interreg CENTRAL EUROPE Italija-Hrvatska 2021.-2027.
Ukupna vrijednost projekta: 2.210.860,00 EUR
Udio sufinanciranja Europske unije: 80%
Predviđeni proračun Lučke uprave Rijeka u projektu: 183.400,00 EUR
Trajanje projekta: 36 mjeseci (1. travnja 2023. – 31. ožujka 2026.)
Opis projekta
Projekt ACCESSMILE odobren je u prosincu 2022. godine u okviru 1. poziva Programa Interreg Central Europe za razdoblje 2021.-2027., sa specifičnim ciljem: „Poboljšanje prometne povezanosti ruralnih i perifernih regija u središnjoj Europi“ Riječ je o trogodišnjem projektu koji je započeo u travnju 2023. godine i uključuje ukupno 11 projektnih partnera iz 7 zemalja EU: Njemačke, Italije, Slovenije, Mađarske, Austrije, Hrvatske i Poljske. Tijekom projekta planira se testiranje pilot mjera u području inovativnih koordinacijskih platformi; odvijat će se aktivnosti na smanjenju uskih grla na intermodalnoj mreži na kojoj će se novim sustavima digitalizirati procesi tijekom cestovnog prijevoza kontejnera.
Cilj projekta
Cilj projekta ACCESSMILE je povećati suradnju i koordinaciju između dionika u multimodalnom prijevozu tereta u srednjoj Europi korištenjem inovativnih ICT sustava, uključujući neke od najvažnijih luka, pozadinskih terminala i dionika koji stvaraju multimodalne prometne tokove. Projekt je usredotočen na digitalizaciju, izradu srednjoročnih i dugoročnih IT alata za planiranje i testiranje na programskim područjima, što omogućuje postavljanje zajedničkih standarda. Proces uključuje zajedničko testiranje u pilot akcijama usmjerenim na rezultate na različitim lokacijama, usporedbu rezultata i pronalaženje prihvatljivog rješenja za sve regije. U tri godine trajanja projekta očekuje se uspostava zajedničke suradnje kako bi se omogućilo srednjoročno i dugoročno poboljšanje prometne povezanosti tzv. posljednje milje krajnjih ruralnih i perifernih područja središnje Europe s Transeuropskim prometnim koridorima, i samim time osigurala čvršća teritorijalna kohezija.
Lučka uprava Rijeka će u sklopu pilot aktivnosti realizirati proširenje i modernizaciju postojećeg sustava i integraciju novog sustava za izdavanje digitalnih kartica za pristup lučkom operativnom području. Nabavkom nove opreme omogućit će se lučkim korisnicima lakši i praktičniji način dobivanja dozvola uz učinkovito korištenje vremena i materijalnih resursa, optimizaciju transportnih tokova u/iz riječke luke, smanjenje gužvi na ulazu u luku.
Projektni partneri
Vodeći partner – Port Network Authority of the Eastern Adriatic Sea
PP2 – ZAILOG scarl
PP3 – Eastern Ligurian Sea Port Authority
PP4 – Luka Koper, port and logistic system, public limited company
PP5 – Port of Rijeka Authority
PP6 – Logistics Center Austria South
PP7 – MAHART Container Center Ltd.
PP8 – National Association of Radio Distress-Signalling and Infocommunications
PP9 – Baltic Container Terminal Ltd.
PP10 – Gruber Logistics Poland
PP11 – Rostock Port GmbH