SUSPORT – SUStainable PORTs
Program prekogranične suradnje Interreg V-A Italija-Hrvatska 2014.- 2020.
Naziv projekta: SUStainable PORTs – Održive luke
Akronim projekta: SUSPORT
Trajanje projekta: 01.07.2020. – 31.12.2022. (36 mjeseci)
Sufinanciranje: 85% ERDF
Ukupan proračun projekta: 7.142.000,00 Eura
Vodeći partner: Port Network Authority of the Eastern Adriatic Sea
OPIS PROJEKTA
SUSPORT je EU projekt financiran iz Interreg Italy-Croatia programa s glavnim ciljem povećanja ekološke održivosti i energetske učinkovitosti luka na programskom području kroz povećanu institucionalnu suradnju kako bi se stvorila osnova za koordinirano i trajno upravljanje u kontekstu održivosti lučkog okoliša i energetske učinkovitosti na prekograničnoj razini. Luke programskog područja moći će razmjenjivati najbolje prakse i razvijati zajedničke metodologije za održivost okoliša i energetsku učinkovitost, koje će se testirati u pilot aktivnostima projekta. Luke programskog područja nemaju zajednički model planiranja okoliša i energetske učinkovitosti, pa stoga usvajaju mjere ublažavanja na nekoordiniran način, s nehomogenim rezultatom u pogledu zaštite okoliša. Partneri unutar SUSPORT-a namjeravaju ojačati institucionalne kapacitete i prekogranično upravljanje lukama Programskog područja u ovom sektoru, povećavajući ekološku održivost i energetsku učinkovitost pomorskog prometa, koji je s ekološkog i energetskog stajališta najodrživiji način prijevoza robe. Jačanjem institucionalnih kapaciteta i prekograničnog upravljanja za planiranje smanjenja utjecaja na okoliš i emisije stakleničkih plinova između svih luka na Programskom području, partneri će stvoriti dugoročnu prekograničnu institucionalnu platformu za razmjenu znanja i najbolje prakse, te istovremeno podržati konkurentnost radi poboljšanja njihove povezanosti i integracije s TEN-T koridorom, kao i povećanja kohezije i suradnje na prekograničnoj razini. Pet hrvatskih lučkih uprava – Zadar, Split, Ploče, Dubrovnik i Rijeka – zajedno s Dubrovačko-neretvanskom županijom i Klasterom intermodalnog prijevoza čine hrvatske partnere u projektu.
PROJEKTNI CILJEVI
Glavni očekivani rezultat projekta SUSPORT je jačanje institucionalnih kapaciteta luka Programskog područja s obzirom na ključna pitanja održivosti okoliša i energetske učinkovitosti. Unutar projekta postići će se sljedeći specifični rezultati:
- Poboljšanje lučkih kompetencija u zajedničkom planiranju ekološke održivosti i energetske učinkovitosti, kao ključni uvjet, kako bi se osigurala osnova dugoročne promjene. Razmjena iskustava i analiza najbolje prakse pružit će osoblju svih luka programskog područja bazu znanja za poboljšanje vlastitih vještina planiranja.
- Usklađivanje politika za jačanje ekološke održivosti i energetske učinkovitosti luka na prekograničnoj razini. Priprema zajedničkog modela plana održivosti okoliša i energetske učinkovitosti bit će osnova za standardizaciju mjera zaštite okoliša.
- Institucionalizacija prekograničnog upravljanja ekološkom održivošću i energetskom učinkovitošću. Zahvaljujući stvaranju stalne prekogranične institucionalne platforme potpisivanjem zajedničkog protokola, sve luke programskog područja obvezat će se primjenjivati zajedničku strategiju o održivosti okoliša i energetskoj učinkovitosti, u dugoročnoj perspektivi i nakon završetka projekta.
PROJEKTNI PARTNERI
Vodeći partner – PORT NETWORK AUTHORITY OF THE EASTERN ADRIATIC SEA
PP1 – CONSORZIO DI SVILUPPO ECONOMICO DEL FRIULI
PP2 – NORTH ADRIATIC SEA PORT AUTHORITY – PORTS OF VENICE AND CHIOGGIA
PP3 – VENICE INTERNATIONAL UNIVERSITY
PP4 – INSTITUTE FOR TRANSPORT AND LOGISTICS FOUNDATION
PP5 – PORT OF RAVENNA AUTHORITY
PP6 – CENTRAL ADRIATIC PORTS AUTHORITY
PP7 – AGENZIA DI SVILUPPO, SPECIAL AGENCY OF THE CHAMBER OF COMMERCE CHIETI PESCARA
PP8 – SOUTHERN ADRIATIC SEA PORT AUTHORITY
PP9 – LUČKA UPRAVA RIJEKA
PP10 – KLASTER INTERMODALNOG PRIJEVOZA
PP11 – LUČKA UPRAVA ZADAR
PP12 – LUČKA UPRAVA SPLIT
PP13 – LUČKA UPRAVA PLOČE
PP14 – LUČKA UPRAVA DUBROVNIK
PP15 – DUBROVAČKO-NERETVANSKA ŽUPANIJA
PP16 – AUTONOMOUS REGION OF FRIULI VENEZIA GIULIA