Svečano potpisivanje Zajedničke deklaracije udruženja NAPA
U Veneciji, u nazočnosti talijanskih, hrvatskih i slovenskih ministara infrastrukture i Europskog povjerenika za promet, luke članice NAPA (Udruge luka sjevernog Jadrana) potpisale su Zajedničku deklaraciju o zajedničkim politikama i akcijama za promicanje održivosti okoliša, digitalizacije i povezanosti za sve prisutnije pametne i zelene luke. Ovime je ponovno uspostavljena trilateralna suradnja Italije, Hrvatske i Slovenije.
Zajedničku deklaraciju potpisale su jutros luke članice Udruge luka Sjevernog Jadrana (NAPA) u sastavu luke Venecija i Chioggia, Trst i Monfalcone, Ravenna, Kopar i Rijeka: luke NAPA-e su se obvezale promovirati i jačati trilateralnu suradnju između Italije, Hrvatske i Slovenije koja je ponovno pokrenuta u prosincu 2020. i konsolidirana u travnju 2021.
Sporazum je podržalo Ministarstvo infrastrukture i održive mobilnosti Italije u suradnji s nadležnim ministarstvima Republike Hrvatske i Republike Slovenije. Sporazum je usmjeren na provedbu obveza koje su preuzeli ministri vanjskih poslova triju zemalja u područjima od interesa sjevernojadranskih luka, a to su zelene i pametne lučke politike i povezivanje s TEN-T mrežama.
Zajedničku deklaraciju potpisali su Fulvio Lino Di Blasio, predsjednik udruženja NAPA i Lučke uprave Sjevernog Jadrana, Daniele Rossi, predsjednik Lučke uprave Sjevernog i Srednjeg Jadrana, Zeno D’Agostino, predsjednik Uprave za lučko umrežavanje Istočnog Jadrana, Robert Rožac i Vojko Rotar, članovi Uprave Luke Koper, Denis Vukorepa ravnatelj Lučke uprave Rijeka na svečanosti održanoj u nazočnosti Adine Vălean, Europske povjerenice za promet, Enrica Giovanninija, talijanskog ministra održive infrastrukture i mobilnosti, Jerneja Vrtoveca, slovenskog ministra infrastrukture i Olega Butkovića, hrvatskog ministra mora, prometa i infrastrukture.
S obzirom na održivost okoliša i energetsku učinkovitost, u skladu s ciljevima uspostavljenim od strane Europskog zelenog dogovora (European Green Deal) i zakonodavnim paketom “FIT za 55” koji je nedavno odobrila Europska komisija, luke udruženja NAPA zajednički su izjavile svoju predanost trajnoj prekograničnoj suradnji u svrhu smanjenja utjecaja lučkih operacija na okoliš u regiji sjevernog Jadrana, nadograđujući se na najbolje prakse identificirane aktualnim projektima suradnje koje sufinancira Europska unija – kao što su projekti CLEAN BERTH i SUSPORT (Italija-Slovenija i Italija- Croatia Interreg program) i projekt EALING (Connecting Europe Facility) – kao i prethodnim zajedničkim pilot akcijama koje su pokrenule luke članice. Potonje uključuje provedbu mjera i zahvata za povećanje učinkovitosti lučkog poslovanja, ugradnju sustava za korištenje alternativnih izvora energije i za praćenje razine buke, kvalitete zraka i vode u lukama, kao i predinvesticijske studije za elektrifikaciju pristaništa.
Osim što su ključni prometni igrači na lokalnoj, nacionalnoj i europskoj razini, luke udruženja NAPA služe i kao glavna čvorišta u koridorima Baltika-Jadrana i Mediterana – koji su dva prioritetna koridora europske TEN-T mreže – i na ruti Motorways of the Sea of Eastern Mediterranean (MOS). Potpisivanjem Zajedničke deklaracije, luke udruženja NAPA su se obvezale optimizirati i uskladiti logističke i transportne procedure na moru i kopnu korištenjem digitalnih tehnologija. Cilj je pojednostaviti lučke procedure koje su uključene u posljednjoj milji (last mile) uz ubrzavanje postupaka ulaska i izlaska brodova te primijeniti integrirane tehnološke alate za pružanje informacija koje mogu poboljšati sigurnost operacija pomorskog prometa. Na svemu tome luke udruženja NAPA već rade u okviru europskih projekata INTESA, PROMARES (program Interreg Italija-Hrvatska) i COMODALCE (program Interreg Central Europe).
Na temu „povezanosti”, Zajednička deklaracija naglašava važnost razvoja strateških projekata za bolju integraciju luka udruženja NAPA u TEN-T mrežu, posebno jačanjem željezničkih veza posljednje milje. To je i cilj nedavno odobrenog projekta ACCESS2NAPA, sufinanciranog od strane Connecting Europe Facility, koji predviđa aktivnosti za poboljšanje pomorske i željezničke pristupačnosti luka.
Konačno, kako bi se podržala trilateralna suradnja, Zajednička deklaracija postavlja tri prioriteta za pet sjevernojadranskih luka: dovršiti nedostajuće veze i dati prednost integraciji u TEN-T mrežu, proširiti TEN-T i MOS na zemlje koje nisu članice Europske Unije te uključiti željeznički teretni promet i pomorsku dimenziju u programe europske teritorijalne suradnje 2021.-2027., posebice u srednjoeuropski, jadransko-jonski, talijansko-slovenski i talijansko-hrvatski Interreg program.
Video – Svečano potpisivanje zajedničke deklaracije udruženja NAPA otvori!