Lučka uprava Rijeka preuzela predsjedanje Udruženjem sjevernojadranskih luka NAPA

    June 21, 2023

    Nakon uzastopne tri godine predsjedanja Udruženjem sjevernojadranskih luka, jučer je održana primopredaja predsjedanja od strane Lučke uprave sjevernog Jadrana Venecija i Chioggia iz Republike Italije Lučkoj upravi Rijeka iz Republike Hrvatske. Primopredaja predsjedništva održana je tijekom zasjedanja Generalne skupštine udruženja NAPA 21. lipnja 2023. godine u Lučkoj upravi Rijeka.

    Osim Lučke uprave Rijeka iz Republike Hrvatske udruženje NAPA uključuje tri lučke uprave iz Republike Italije i jednu luku iz Republike Slovenije. To su Lučka uprava sjevernog Jadrana Venecija i Chioggia, Lučka uprava istočnog dijela sjevernog Jadrana Trst i Monfalcone, Lučka uprava središnjeg dijela sjevernog Jadrana Ravenna te Luka Koper. Aktivnosti Udruženja zaustavljene su tijekom izvanredne situacije u vezi s pandemijom. Godine 2021. Udruga je nastavila svoj put pod koordinacijom predsjednika Fulvija Lina Di Blasia, pod znakom uzajamne predanosti na putu međunarodne suradnje i jačanja konkurentnosti NAPA-e.

    “S obzirom na promjene koje su utjecale na lučke ekosustave, radili smo na daljnjem razvoju zajedničkih strategija i brojnih aktivnosti, istovremeno povećavajući potencijal svake pojedine luke – komentira Fulvio Lino Di Blasio, predsjednik luka Venecije i Chioggie. Danas, više nego ikad, u takvom kontekstu koji karakterizira stalni rast pomorske trgovine na Mediteranu te geopolitička i strateška centralizacija Srednje-Istočne Europe, Udruga NAPA može biti odlučujuća u suočavanju s rastućom globalnom konkurencijom. Siguran sam da će moj kolega Denis Vukorepa, kojemu upućujem sve najbolje želje za mandat, uspješno voditi Udrugu prema zajedničkim smjernicama. Potpisivanje Zajedničke deklaracije, u prosincu 2021., i Akcijski plan koji je uslijedio za provedbu odredbi ovog strateškog dokumenta omogućili su postizanje konkretnog napretka u pogledu zelenih luka, pametnih luka i povezivanja na Ten-T, čime se pridonijelo jačanje trilateralne suradnje između Italije, Hrvatske i Slovenije. Izradili smo Position paper, dokument o zajedničkom stavu te pokrenuli sedam sufinanciranih europskih projekata i promociju naših aktivnosti na događajima od međunarodnog značaja. Naša predanost provedbi TEN-T koridora naišla je na pozitivan odjek u Europi.“

    Denis Vukorepa, ravnatelj Lučke uprave Rijeka preuzeo je predsjedanje Udruženjem NAPA Lučka uprava Rijeka te izrazio spremnost Lučke uprave Rijeka za nastavkom aktivnosti u skladu s glavnim prioritetima koji uključuju doprinos pomorskoj, prometnoj, teretnoj i željezničkoj integraciji u ključnu TEN-T mrežu u programima europske teritorijalne suradnje. To uključuje provedbu mjera i zahvata za povećanjem učinkovitosti lučkog poslovanja, ugradnju sustava za korištenje alternativnih izvora energije, praćenje kvalitete u lukama, kao i predinvesticijske studije za nadogradnju infrastrukture u međunarodnom strateškom kontekstu. Područje sjevernog Jadrana je ozbiljna, visoko konkurentna platforma u globalnom prometu, a učinkovita, posvećena prekogranična suradnja u okviru Udruženja sjevernojadranskih luka maksimalno će povećati utjecaj svake pojedine luke u globalnoj pomorskoj trgovini i ostvariti zajednički puni potencijal.

    Tijekom predsjedanja Lučke uprave sjevernog Jadrana Venecija i Chioggia, udruga NAPA izradila je dokument o stavu koji daje doprinos procesu revizije TEN-T mreža, predviđajući priznavanje „lučkih klastera“, proširenje pomorskih autocesta na susjedne treće zemlje Sredozemlja i planove ulaganja NAPA luka do 2030. u željezničkoj, energetskoj i digitalnoj infrastrukturi u tzv. posljednjoj milji. Nadalje, provedeni su projekti sufinancirani od strane Europske unije koji su našli ili nalaze implementaciju u jednoj ili više luka članica Udruge.

    To posebno uključuje projekte koji su sufinancirani od strane programa “Connecting Europe Facility” (CEF): ACCESS2NAPA namijenjen za izgradnju funkcionalnih objekata za pomorsku i kopnenu infrastrukturu posljednje milje te projekt EALING usmjeren na elektrifikaciju pristaništa. Iz programa prekogranične suradnje Interreg Italija-Hrvatska i Italija-Slovenija sufinancirani su projekti SUSPORT i CLEANBERTH, oba usmjerena na ekološku održivost i energetsku učinkovitost u lučkom području. Treba istaknuti i projekte koji razvijaju inovacije i digitalizaciju za poboljšanje pristupačnosti i prijevoza pomorske i multimodalnog tereta. To su INTESA i PROMARES, oba sufinancirana iz Interreg Programa prekogranične suradnje Italija-Hrvatska, i COMODALCE iz Interrega Srednjoeuropski program transnacionalne suradnje.

    Povezane novosti

    04-08-20

    SUSPORT – SUStainable PORTs

    Program prekogranične suradnje Interreg V-A Italija-Hrvatska 2014.- 2020. Naziv projek...

    03-12-21

    Svečano potpisivanje Zajedničke deklaraci...

    U Veneciji, u nazočnosti talijanskih, hrvatskih i slovenskih ministara infrastrukture i...